SGK Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
SGK Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK Vergi Borcu Sorgulama

Vergiler birçok vatandaşın özellikle borcu olduğunda ve bundan haberi olmadığında sıkıntı yaratan durumlardır. Borcun dönemlerinde ödenmemesi ve üzerinde sürekli olarak faiz binmesi gibi durumlar sgk vergi borcunun etmenlerini oluşturmaktadır. Günümüzde sgk vergi borcu sorgulama işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için vatandaşların genel TC kimlik bilgilerini ve seri no gibi bilgilerini sisteme girmesi gerekmektedir. Bu sayede vergi borcuna ait bilgiler, kişiye ya da şirketlere odaklı olarak genel manada çıkabilmektedir.

SGK Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç bilgilerinin görüntülendiği bu hizmette, sgk borcu sorgulama işlemleri, borcun detaylarını ve tutarını net bir şekilde göstermektedir. Bunun için kişinin gerekli bilgileri girerek Gelir İdaresi Başkanlığının sitesi üzerinden Borç Bilgilendirme Hizmetine girmeleri gerekmektedir.  Burada istenen bilgilerde;

  • C kimlik no,
  • Nüfus Cüzdanı Seri No,
  • Anne-Baba-Eş Çocuk TC kimlik No ya da Anne Kızlık Soyadının ilk ve ikinci harfleri
  • Son olarak Güvenlik Kodu girilerek sisteme giriş yapılabilmektedir.

Bir diğer hizmet ise www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. E-Hizmetler çerçevesi içerisinde Gelir Dairesi Başkanlığı seçilmeli ve buradan Vergi Borcu Sorgulama bağlantısına basılarak T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilmelidir. Bu sayede vatandaşlar vergi konusunda merak ettiklerini ve borçlarını detaylı bir şekilde internet üzerinden öğrenerek, borçlarının takibini yaparak ona göre bir önlem alabilmektedirler.

 

SGK Vergi Borcu Sorgulamak İçin Tıklayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git