SGK Prim Sorgulama TC Kimlik No İle E Devlet
SGK Prim Sorgulama TC Kimlik No İle E Devlet

SGK Prim Sorgulama

Sosyal güvenceden yararlanan her bir vatandaşın SGK’ya karşı bazı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklardan bir tanesi her zaman için gündemde olan primlerdir. Prim borçları, yatırmaları, düzenleri ve aralıkları, sigortalı olarak gözüken vatandaşların,

  • Muayene,
  • İlaç alımı

gibi genel kapsamdan yararlanmalarını içermektedir. Ayrıca bakmakla olduğu hükümlü kişiler içinde bir kapsamı bulunmaktadır. Bu nedenle sgk prim sorgulama işlemlerinin değeri oldukça fazladır ve aksatılmadan düzenli bir şekilde yatırılması gerekmektedir. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu internet üzerinden bir hizmet sunarak, prim konusunda gerekli takip-inceleme sistemini kurarak, vatandaşların bilgilendirilmesine dayalı bir online hizmet sunmuştur. Bu hizmette yer alan unsurlarda,

  • Primlerin miktarları,
  • Dönem aralıkları, tarihleri ve günleri,
  • İşveren tarafından yatırılıp yatırılmadığı,
  • Prim borçları

gibi temel hususlar incelenebilmektedir. Sgk prim borcu sorgulama işlemleri, E-SGM üzerinden bir dönem sadece sgk prim sorgulama tc ile yapılabiliyordu. Şimdiki sistemde ise, Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşmalı olarak bu sistemi www.turkiye.gov.tr adresine yani e-devlet üzerine taşımıştır. Bu sayede vatandaşlar, e-devlet kapısı üzerinden SGK bünyesinde işlemlerini sürdürebilmektedirler.

E-Devlet Bünyesinde Prim Nasıl Sorgulanır?

E-devlet kapısı üzerinden sgk prim borç sorgulama işlemleri ve diğer bilgiler yapılabilmektedir. Bunun için 4A, 4B ve 4C kapsamındaki sigortalılar, kendi prim ödeneklerinin takiplerini bu sistem üzerinden yapabilmektedirler.

  • 4A Hizmet Dökümü,
  • 4B Ödeme Görme,
  • 4C İsteğe Bağlı Ödeme Görme

hizmetleri üzerinden, turkiye.gov.tr adresinden e-Hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumunun başlığı altında yer almaktadır. Vatandaşlar bu sayede sgk prim hizmet dökümü bilgilerine erişebilmektedir. Sistem için gerekli olan e-devlet şifresinin teminidir. Bunun için nüfus cüzdanı ile birlikte PTT şubelerine gidilerek e-devlet şifresi alınarak sisteme giriş yapılabilmektedir. Ayrıca sgk prim sorgulama 4a hizmet dökümüne ait yazıcıdan çıktıda alınabilmektedir. Bu sayede daha sistemli bir kontrol sağlanabilmektedir.

Günümüzde sağlık imkânlarından yararlanmak ve emeklilik konusunda bir adım atılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu geniş bir hizmet sergilemektedir. Sürekli olarak online hizmeti geliştirerek vatandaşların merak ettikleri konularda bilgilendirmelerini sağlamaktadır. Bu sayede internet üzerinden SGK’nın hizmeti her geçen gün gelişmektedir.

 

E-Devlet Üzerinden SGK Prim Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git