SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır, SGK Ölüm Yardımı Sorgulama
SGK Cenaze Yardımı Nasıl Alınır, SGK Ölüm Yardımı Sorgulama

SGK Cenaze Yardımı

Devletin vatandaşlara sigortalık anlamında sağladığı pek çok yardımı bulunmaktadır. Her bir yardım, çeşitli prosedürleri ve bir durumun sonucuna göre  oluşturulmaktadır. SGK cenaze yardımı nasıl alınır konusu da bunlardan bir tanesini kapsamaktadır.

Sgk cenaze yardımı, bir sigortalının iş kazası ya da çalışma esnasında öldüğünde, vefat eden kişilerin yakınlarının(eş-çocuk-anne baba) yararlanabildiği bir hizmeti kapsar. Bu hizmetten yararlanabilmek için kanunen bazı başvurularda bulunulması ve ölen kişinin 360 günlük yaşlılık, ölüm sigortası gibi primleri yatırma zorunluluğu da bulunmaktadır. Eğer bu sistem doğru bir şekilde oturtulmuşsa, Sgk cenaze ödeneği, yakınlara ödenmektedir.

Sgk cenaze yardımı kimlere verilir?

Sgk cenaze yardımı, vefat eden kişilerin yakınlarına verilmektedir. Fakat verilen yardım ödeneğinin belirli bir sırası bulunmaktadır. Öncelikle vefat eden kişinin eşine, eşi yoksa ya da ölmüş ise çocuklarını eğer çocukları da yoksa anne ve babasına verilmektedir. Bu sistem SGK kurumunun gerekli değerlendirme ve incelenmelerine göre belirlenmektedir. Yeni vefat eden kişinin anne ve babası , ölen kişinin cenaze yardımından eşi ve çocukları olduğu halde yararlanmak istiyorsa, bu hak anne ve babaya tanınmamaktadır.

Sgk cenaze yardımı 2016 yılı için alacak olanlar, internet üzerinden de sgk cenaze yardımı sorgulama işlemlerini yaparak, ödeneklerini kontrol edebilmektedirler. SGK’nın bünyesinde yapılan işlem sayesinde, cenaze yardımının ne kadar süreli olabileceği, hangi dönemlerde yattığı ve miktarı da bu sayede görülebilmektedir.

 

SGK Cenaze Yardımı Sorgulamak İçin Tıkayınız…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git